Kto może obsługiwać wózki widłowe?

obsługa wózków widłowych

Ponieważ eksploatacja wózków widłowych wiąże się z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością osoby, które mogą obsługiwać tego rodzaju urządzenie muszą posiadać ku temu odpowiednie kwalifikacje.

Każdy, kto chciałby zostać operatorem wózka widłowego powinien uprzednio przejść fachowy kurs na wózki widłowe. Taki może być zorganizowany jedynie przez Urząd Dozoru Technicznego bądź jednostki, które są autoryzowanym przez ów urząd ośrodkiem – takim na przykład jest Gizo.

Szkolenie przyszłych operatorów wózków widłowych przebiega zazwyczaj w dwóch etapach. W pierwszym kursant poznaje wszelkie aspekty związane z bezpieczeństwem obsługi maszyn według przepisów BHP. W drugim zaś uczy się praktycznej obsługi wózka widłowego i wszelkich manewrów, jakie mogą być przy wykorzystaniu tego urządzenia wykorzystane.

Na kursy na wózki widłowe zgłaszają się przede wszystkim mężczyźni – wynika to zwyczajnie z lepszych możliwości fizycznych. Szkolenie może odbyć tylko osoba pełnoletnie i taka, która nie wykazuje żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Dobry stan zdrowia musi zatwierdzić lekarz.

Na kursy tego rodzaju można zapisać się indywidualnie. Często zdarza się również, że to pracodawca kieruje pracownika w celu podnoszenia jego kwalifikacji. Co ciekawe, jeśli z jednej firmy zgłoszona zostanie większa liczba pracowników, kurs taki może odbywać się w siedzibie tej firmy, co jest bardzo wygodne biorąc pod uwagę zasoby i funkcjonowanie firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *