SIBO to zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim charakteryzującego się dolegliwościami takimi jak: wzdęcia, ból brzucha. Dolegliwości mogą pojawiać się zarówno w okolicach posiłku jak i na czczo, nawet po wypiciu szklanki wody. Na skutek przerostu bakterii w jelicie cienkim, procesy fermentacyjne rozpoczynają już na tym etapie, powodując dolegliwości. Nietypowymi objawami SIBO są bóle głowy, a także zmęczenie. Aby ustalić odpowiednią diagnozę i zaproponować konkretne postępowanie i leczenie, należy wykonać właściwą diagnostykę SIBO. Poznań oferuje najnowsze metody diagnostyczne w postaci wodorowo-metanowego testu oddechowego. Badanie obejmuje zarówno pomiar wodoru jak i metanu, a także ich wzajemny stosunek. W przypadku ryzyka SIBO pomiar samego wodoru może okazać się niewystarczający i może dawać fałszywie ujemne wyniki.
Metody diagnostyczne SIBO
Niestety bardzo często pacjenci nie mają postawionej odpowiedniej diagnozy, a leczenie wdrażane jest wyłącznie na podstawie objawów. Obecnie rekomendowaną metodą diagnostyczną SIBO jest wodorowo-metanowy test oddechowy, który jest najbardziej czułym testem na SIBO. Cena badania waha się od 320-440 zł. Rozbieżności w cenie wynikają z różnic w możliwościach pobrania materiału, a dokładniej miejsca pobrania. Test na SIBO w domu jest nieco droższy, ze względu na odpowiednio dopasowany i wystandaryzowany zestaw pobraniowy.
Jak prawidłowo wykonać test na SIBO w domu?
W pierwszej kolejności poprzez e-sklep należy zamówić zestaw do testu na SIBO. Cena testu wynosi 440 zł, do której należy doliczyć koszty wysyłki zestawu. Wybierając usługi kuriera medycznego zapewnione jest zarówno dostarczenie zestawu pod wskazany adres jak i odbiór przez kuriera w konkretny dzień. Wyniki zostają wysyłane mailem do 7 dni roboczych od przyjęcia materiału przez laboratorium.
Stacjonarny test na SIBO
Poznański oddział Instytutu Mikroreologii oferuje stacjonarne pobranie materiału. Należy się umówić za pośrednictwem recepcji, a następnie stawić w konkretny dzień na pobranie. Badanie jest bezbolesne i trwa około 3 godziny. Umówienie konkretnego terminu trzeba zawsze poprzedzić odpowiednim przygotowaniem do badania, czyli: odstawieniem grupy leków przeczyszczających, probiotyków i zastosowaniem odpowiedniej diety.
Dlaczego warto wykonać badanie w kierunku SIBO w domu?
Przede wszystkim, badanie ma wysoką czułość, przewyższającą znacznie inne metody, np. wodorowy test oddechowy. Badanie pozwala ustalić diagnozę SIBO, dzięki temu leczenie może przynieść szybsze i lepsze rezultaty. Analiza zarówno wodoru jak i metanu daje dużą wiarygodność wyniku. Wykonanie testu na SIBO w domu, również daje pewność prawidłowości wyniku. Dzięki tzw. korekcji rozcieńczenia próbki, wykluczone zostają fałszywie ujemne wyniki, które mogłyby się pojawić na skutek zmieszania powietrza wydychanego z pokojowym. Ogromną zaletą jest to, że materiał do testu wodorowo-metanowego można pobrać samodzielnie, bez wychodzenia z domu.