Operator wózka widłowego – opis stanowiska

wózek widłowy

Operator wózka widłowego to osoba, której praca polega na obsłudze rzeczonego sprzętu. Sam wózek widłowy służy do ładowania oraz rozładowywania towarów o dużej wadze i transportowania go na niewielkiej odległości.

Praca na wózku widłowym wiąże się z dużym ryzykiem i ogromną odpowiedzialnością. Ponieważ sprzęt ten wchodzi z skład urządzeń budowlanych, praca na nim została opatrzona specjalnymi przepisami BHP. Tym samym, każdy kto chciałby zostać operatorem wózków widłowych musi przejść uprzednio odpowiednie szkolenie.

Kurs na wózki widłowe można odbyć na przykład w Gizo. Na takowe może się zgłosić każda osoba pełnoletnia indywidualnie bądź może zostać zgłoszona przez pracodawcę. Najczęściej szkolenie tego rodzaju odbywa się na terenie autoryzowanego ośrodka jednak jeśli pracodawca zgłosi chęć przeszkolenia większej liczby pracowników wtedy kurs taki może odbyć się na terenie zakładu.

Samo szkolenie trwa blisko dwa tygodnie i przebiega w dwóch etapach. Przede wszystkim uczy się praktycznej obsługi maszyny, ale również przekazuje się teoretyczną wiedze dotyczącą bezpieczeństwa czy technicznych aspektów prac przy wykorzystaniu wózka widłowego.

Operator wózka widłowego to osoba, która pozytywnie zda wieńczący kurs egzamin i wykaże brak jakichkolwiek przeciwwskazań lekarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *