Czym wyróżnia się szkoła specjalna?

szkoła specjalna

Szkoła specjalna to placówka, która powstała z myślą o dzieciach niepełnosprawnych, wykazujących zaburzenia rozwojowe na szerokim polu, zarówno intelektualnym jak i tym sprawnościowym. O tym, że właśnie tego rodzaju obiekt jest potrzebny do prawidłowego kształcenia dzieci nie w pełni sprawnych przemawia wiele faktów.

Przede wszystkim w szkole specjalnej zatrudniona jest wykwalifikowana kadra, która potrafi poradzić sobie z wyjątkowymi problemami uczniów. Co więcej, klasy są tutaj mniej liczebne a opiekę nad każdą grupą sprawuje większa liczba nauczycieli. Trzeba tez jasno zaznaczyć, że szkoła specjalna dysponuje profesjonalnymi pomocami dydaktycznymi oraz wyposażeniem odpowiednim do realizowania terapii i rehabilitacji różnego typu niepełnosprawności. To właśnie w tego rodzaju obiekcie dyżuruje logopeda czy psycholog.

Warto również podkreślić, że uczęszczanie do takiej szkoły wiąże się z licznymi zaletami biorąc pod uwagę sam rozwój emocjonalny i komunikacyjny dzieci niepełnosprawnych. Tutaj zyskują one pełną akceptację i zrozumienie. Co więcej, niczym społeczna szkoła podstawowa w Warszawie, placówka ta oferuje kompleksową opiekę przy jednoczesnym realizowaniu standardowego programu kształcenia, jaki został wytyczony przez MEN. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nauka odbywa się w trybie indywidualnym. Oznacza to, iż każde dziecko rozwija się w swoim tempie, zgodnie z własnymi możliwościami, potrzebami i oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *