Okazuje się, że biomasa jest najstarszym i najczęściej wykorzystywanym źródłem energii. Co więcej, jest to największe naturalne źródło na całym świecie.
Biomasę tworzą naturalne odpady roślinne. Tutaj wymienić można chociażby odpady drewna, trociny, słomę, gałęzie, liście czy igliwie. Biomasą jest również makulatura.
Chociaż biomasa pochodzi głównie z odpadów ekologicznych to warto zaznaczyć, że coraz częściej zakładane są specjalne plantacje uprawne, których celem jest tworzenie tego źródła energii. Fachowo uprawia się więc wierzbę wiciową, trzcinę pospolitą bądź rdest właśnie po to, by tworzyć z nich biomasę, niezbędną do tworzenia opału.
Ciekawostką jest fakt, iż w czasie, kiedy gospodarze coraz częściej rezygnują z ogrzewania domu węglem, wzrasta zapotrzebowanie właśnie na biomasę. Takie rozwiązania dla domu stają się coraz bardziej popularne. Po pierwsze opał tego rodzaju jest bezpieczny dla środowiska, nie emituje niekorzystnych spalin. Po drugie obsługa tego rodzaju kotła jest dużym komfortem dla domowników. W odróżnieniu od węgle, biomasa jest opałem lekkim, nie stanowiącym problemu zw magazynowaniu. Same kotły są natomiast na tyle zautomatyzowane, iż od gospodarzy wymaga się minimum pracy przy ich obsłudze.
Warto również wspomnieć, iż osoby, które zdecydują się na montaż kotła na biomasę bądź wymianę pieca węglowego na taki, dzięki któremu ogrzewanie będzie odbywać się w sposób ekologiczny, mogą liczyć na dotację z urzędu gminy. W Polsce trwa kampania, poprzez którą nawołuje się do ekologicznych sposobów ogrzewania domów. I chwali się takie wybory bowiem dzięki temu nasze otoczenie będzie czyste a spalanie opału nie będzie przyczyniać się do powstawania smogu.