Stalowe narzędzia do dłutowania – to warto wiedzieć!

frez ślimakowy

Produkcja stali stale rośnie na całym świecie. W końcu stal ma idealne właściwości mechaniczne dla bardzo szerokiej gamy zastosowań, takich jak obróbka skrawaniem, czy dłutowanie wewnętrzne. W tym artykule dowiesz się więcej o pochodzeniu właściwości stali i sposobach ich optymalizacji.

Właściwości stali zależą przede wszystkim od jej składu chemicznego

Głównym czynnikiem nadającym stali idealne właściwości do obróbki skrawaniem jest jej skład chemiczny. Stal jest wynikiem stopu różnych metali i pierwiastków, które nadają jej ważne właściwości mechaniczne. Dwa podstawowe pierwiastki tych stopów to:

  • żelazo,
  • węgiel.

Jednak najważniejszym pierwiastkiem w składzie chemicznym stali jest węgiel. Zawartość węgla w stali wpływa na jej właściwości i mikrostrukturę. Dzięki dodatkowym obróbkom ta mikrostruktura może być nawet modyfikowana w celu uzyskania różnych rodzajów stali.

Proces produkcji również ma wpływ na właściwości stali

Istnieje szereg zabiegów modyfikujących właściwości stali i to, jakimi cechami będą charakteryzować się narzędzia do dłutowania z niej wykonane. Obróbki te mogą być przydatne przy tworzeniu odmian stali, które lepiej nadają się do określonych zastosowań, takich jak obróbka niestandardowych części mechanicznych.

Na przykład, stal walcowana na gorąco. Jak sama nazwa wskazuje, obróbka na gorąco to proces, w którym stal narażona jest na bardzo wysokie temperatury. Stal jest podgrzewana aż do zmiany fazy i odkształcenia syntetycznego. Proces ten zmienia strukturę i ułożenie ziaren oraz zmienia wymiary produktu, który później pozwala na dłutowanie zewnętrzne bądź inne zastosowania. Mikrostruktura stali składa się z dość grubych ziaren. Obróbka cieplna pozwala na zmniejszenie wielkości tych ziaren, co z kolei poprawia pewne właściwości materiału. Na przykład proces ten jest stosowany do poprawy ciągliwości stali, tj. zdolności stali do rozciągania bez pękania. Noże do nacinania kół zębatych stożkowych o zębach łukowych również mogą być produkowane z wykorzystaniem właśnie tej techniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *