Kilka pomysłów na dzień wolny z dzieckiem

park obok warszawy

W czasach wiecznego wyścigu szczurów i ciągłego pośpiechu trudno nam znaleźć czas na bycie z dzieckiem. Nie chodzi przecież o przebywanie w tym samym mieszkaniu, ale rzeczywiste poświęcenie uwagi maluchowi. Rodzicielstwo bliskości, które dzisiaj jest przecież tak promowane, opiera się właśnie na takiej zasadzie. Każdego dnia należy poświęcić choć godzinę uwagi naszym dzieciom. To absolutne minimum dla budowania jego poczucia wartości i bezpieczeństwa. Najlepszym kompanem dziecka kilkuletniego nie jest rówieśnik z przedszkola czy opiekunka, ale właśnie rodzice. To my mamy być dla dzieci, a nie odwrotnie. Kiedy więc przychodzi czas wolny od pracy i codziennych obowiązków, warto go odpowiednio zaplanować. Nuda nigdy nie działa korzystnie, lepiej wpływać na rozwój fizyczny i intelektualny małej pociechy. Najlepiej robić to w formie aktywnej zabawy. Udowodniono nawet, że dzieci najszybciej uczą się właśnie poprzez zabawę. To wtedy najlepiej utrwalają wiedzę i nowe umiejętności. Kilkulatek nie jest zresztą w stanie skupić swojej uwagi na wiadomościach teoretycznych dłużej niż 30 minut. Pamiętajmy również, że nawet szaleństwa na świeżym powietrzu wiążą się z ogromem walorów. Czasem najważniejsze jest to, że po prostu jesteśmy z dzieckiem i całą uwagę poświęcamy właśnie jemu. Dzisiaj przedstawiamy kilka propozycji na udany dzień wolny od pracy, który można spędzić w towarzystwie najmłodszych. Niech będzie to czas relaksu, wypoczynku i wszechstronnego rozwoju.

Dzień w miejskim parku

Nawet wycieczka do pobliskiego parku, w którym znamy już każdy zakątek, może być przyjemna. Jeśli tylko sprzyja ku temu pogoda, można grać tam w piłkę, bawić się w chowanego czy w berka. Można też urządzić rodzinny piknik albo ciekawą lekcję przyrody. Park obok Warszawy umożliwia Rozpoznawanie gatunków drzew, krzewów i kwiatów, przyglądanie się strukturom poszczególnych liści może okazać się ciekawą przyrodą. Pamiętajmy, że przebywanie na świeżym powietrzu to nie tylko najlepsza forma wypoczynku, ale też szereg korzyści dla naszego zdrowia i ciała. Organizm będzie lepiej dotleniony, poprawi się ukrwienie, usprawni praca serca i układu oddechowego.

Dzień w parku rozrywki

Parki rozrywki są zazwyczaj zlokalizowane poza dużymi miastami, więc warto zaplanować całodzienną wycieczkę. To miejsca, w których czas poświęca się na typowe rozrywki, takie jak dmuchane zamki, place zabaw czy karuzele, ale też obiekty edukacyjne. Przykładem może być Farma Iluzji, którą znajdziemy jakieś 80 kilometrów od Warszawy. To ogromny teren, na którym każdy odwiedzający ma szansę przenieść się do magicznego świata. Tu nie chodzi tylko o zabawę, ale zrozumienie też różnorakich zjawisk. Można poznać siłę grawitacji, wejść do komnaty Faraona albo stać się wielkoludem w pokoju Amesa. Można ćwiczyć spryt i rozwiązywanie łamigłówek w Krainie Ślepych Zaułków albo spróbować swoich sił na ścieżce fizycznych eksperymentów. Odpoczynek może odbywać się na pirackiej plaży, przy ognisku albo oglądając magiczne przedstawienie. Atrakcji jest w tym parku tyle, że dzień może okazać się zbyt krótki, by z wszystkich skorzystać.

Dzień w aquaparku

Szaleństwa w wodnym parku to niezapomniane wrażenia dla małych i dużych. Oprócz zjazdów ze zjeżdżalni czy pływaniu w sztucznej rzece można nauczyć malucha pływania różnymi stylami. Można też urządzić zawody albo po prostu relaksować się w jacuzzi. Każdemu przyda się przecież odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *