Na pewno zdajesz sobie sprawę, że odpowiednie przechowywanie jedzenia ma znaczenia dla jego świeżości. Okazuje się jednak, że nie tylko jest to aspekt tak ważny. Niektóre produkty spożywcze wymagają specjalnego sposobu magazynowania, by nie straciły swoich walorów estetycznych, smakowych, zapachowych oraz zawartych wartości odżywczych. Specjaliści do spraw żywienia podpowiadają, jak właściwie przechowywać poszczególne produkty dopuszczone do spożycia, by nie tylko zapobiegać problemom zdrowotnym, ale również minimalizować marnowanie żywności, co dzisiaj jest niestety nagminne.
Przechowywanie żywności w trudnych warunkach
Okazuje się, że udaje się przedłużyć przydatność do spożycia niemalże każdego produktu, jeśli tylko mamy wiedzę w zakresie odpowiednio dobranej metody. Przecież ludzie, którzy żyli w czasach, w jakich o lodówce nie mogli nawet marzyć, w jakiś sposób radzili sobie z magazynowaniem jedzenia, tym bardziej że nie każdy produkt był dostępny „od ręki”. Jedną z pierwszych metod utrzymywania jedzenia w pełnej przydatności do spożycia przy jednoczesnym zachowaniu jego witamin i innych wartości odżywczych było suszenie. Sproszkowane jedzenie, na przykład mięso w proszku można było z powodzeniem magazynować w pozbawionym wilgoci miejscu przez długie miesiące. Proszkowanie jedzenia zwalczało jednocześnie problem gospodarowania dużych przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych. Proszek zajmuje przecież o wiele mniej miejsca.
Sprawdź więcej informacji na stronie: https://www.kaczmarek-komponenty.pl/ – dowiedz się nie tylko jak przechowywać żywność ale także gdzie znaleźć najlepsze komponenty i surowce
Co warto wiedzieć?
W czasach, w których w każdym gospodarstwie domowym jest dostępna lodówka, nie musimy martwić się o sposób wydłużania przydatności do spożycia niektórych produktów. Okazuje się jednak, że nie wszystkie wymagają niskich temperatur, by zachować świeżość. Czy wiesz, że pieczywa nie warto trzymać w lodówce, ale z powodzeniem można je mrozić? Dokładnie tak samo jest z wyrobami pasteryzowanymi, tzw. wekami, podobnie przechowuje się koncentraty soków warzywnych czy owocowych. Wystarczy temperatura pokojowa, za to raczej ciemne miejsce bez padania naturalnych promieni słońca.
Przebywania w lodówce nie lubi też większość świeżych owoców i warzyw. Pomidory i ogórki nie tylko szybciej psują się w chłodzie, ale także tracą smaki, cudowne aromaty i większość wartości odżywczych. Tak samo dzieje się z owocami, przede wszystkim cytrusami. Do lodówki warto natomiast wkładać wszystkie produkty spożywcze, które już zostały napoczęte. Lodówka jest za to idealnym miejscem przechowywania mięsa, wędliny, jajek czy serów.
Nabycie wiedzy o prawidłowym przechowywaniu produktów spożywczych nie jest trudne, za to niezbędne, by móc cieszyć się pełnym zdrowiem, doskonałym smakiem dań oraz oszczędnościami z tytułu niemarnowania jedzenia.