Kierowca autobusu to osoba upoważniona do kierowania pojazdem mechanicznym, w którym znajduje się miejsce dla co najmniej 9 pasażerów. Tym samym, są to zarówno typowe autobusy, autokary jak i busy. Trasy, jakie odbywać może kierowca mogą być krótko jak i dalekobieżne. W zależności od rodzaju zatrudnienia, kierowca może wykonywać profesję na terenie jednego miasta, poruszać się pomiędzy miastami bądź prowadzić autobus na wyjazdach dalekobieżnych, międzynarodowych.
Aby zostać kierowcą autobusu niezbędne jest prawo jazdy kategorii B. Większość firm wymaga również od potencjalnych pracowników tego rodzaju przejście badań psychofizycznych, niektóre z nich okresowo organizują także szereg dodatkowych szkoleń i kursów, dzięki którym kierowcy zdobywają kolejne kompetencje. Właśnie to wpływać ma na zwiększanie bezpieczeństwa w czasie drogi zarówno kierującemu pojazd, pasażerom jak i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Dodatkowym elementem, o jaki musi zadbać firma zatrudniająca kierowców, to regularne przeglądy techniczne pojazdów.
Zwróćmy tez uwagę na fakt, iż oprócz umiejętności prowadzenia autobusów, kierowcy muszą wykazywać się dostateczną wiedzą techniczną. Tutaj wymienić można chociażby możliwość samodzielnej oceny stanu technicznego pojazdy – przed rozpoczęciem kursu należy zawsze sprawdzić hamulce, układ kierowniczy, wycieraczki do autobusów czy oświetlenie. Tylko wtedy można podjąć się jazdy z pasażerami.
Co więcej, kierowca autobusu musi posiadać odpowiednie cechy charakteru. Musi być odpowiedzialny, opanowany, spostrzegawczy, umieć szybko reagować na zmiany na drodze. Od kierowcy oczekuje się stabilności emocjonalnej, cierpliwości. Pamiętajmy, że przewozi on nawet kilkudziesięciu pasażerów jednocześnie więc ponosi ogromną odpowiedzialność. Musi robić wszystko, by jazda autobusem nie stwarzała żadnego ryzyka.