Skręcenie oraz zwichnięcie kostki to dwa urazy, które dają bardzo podobne objawy. Obok skręcenia stawu kolanowego, są jedną z najczęściej przydarzających się kontuzji w sporcie. Rozpoczęcie treningów rehabilitacyjnych ułatwia powrót do aktywności sportowej, a także zabezpiecza skontuzjowane miejsce i czyni je bardziej odpornym na urazy w przyszłości.
Skręcenie kostki – objawy
Gdy dochodzi do uszkodzenia struktur torebkowo-więzadłowych stawu skokowego, pierwszym z objawów jest gwałtowny ból, który zwiększa się, gdy chcemy wykonać ruch kończyną. Do tego dochodzi także obrzęk kostki, uczucie ciepła oraz miejscowe zaczerwienienie.
Najczęstsze typy skręcenia kostki
Wyróżnia się kilka stopni, jakie ma skręcenie kostki. Objawy stopnia trzeciego charakteryzują się większą intensywnością, dużym obrzękiem oraz bólem, a także niestabilnością stawu. Stąd, bardzo często podobne są do zwichnięcia kostki. Prócz tego wyróżniamy także następujące typy skręcenia kostki:
- skręcenie boczne,
- skręcenie wewnętrzne.
Kto jest najbardziej narażony na skręcenie stawu skokowego?
Nie bez przyczyny to właśnie wśród osób uprawiających sport, częstym urazem jest właśnie skręcenie kostki. Objawy mogą mieć różną intensywność, w zależności od tego, którego stopnia jest to uraz. Wystarczy niewłaściwe obciążenie stopy lub nierówne podłoże, by doszło do skręcenia lub zwichnięcia stopy. Uraz ten zdarza się wówczas, gdy w grę wchodzi duża ilość ruchów skrętnych…
Fizjoterapia i leczenie
W przypadku skręcenia kostki warto odwiedzić szpital ortopedyczny, gdzie wykonane zostanie dokładne badanie RTG, które da faktyczny obraz uszkodzeń. Bardzo ważną kwestią jest również rozpoczęcie fizjoterapii, aby móc szybciej wrócić do sprawności i wzmocnić uszkodzone miejsce na przyszłość.