Wyjątkowe pasje dzieci z aspergerem

asperger

Jednym z najczęściej występujących objawów zaburzeń, jakie wiążą się z aspergerem jest bardzo wąski zakres zainteresowań. Dzieci, które obarczone są tego rodzaju dysfunkcją wykazują pasje wyjątkowe, nietypowe dla jego rówieśników.

Właśnie dlatego może dziwić fakt, iż dzieci z aspergerem żywo interesują się fizyką, matematyką czy astrologią. Co więcej, potrafią rozwiązywać nawet najbardziej zawiłe zadania, zapamiętują szereg definicji, jakie się z nimi wiążą. Musimy przy tym wiedzieć, że dzieci z tego typu zaburzeniami dużo lepiej zapamiętują aniżeli rozumieją teorię, jaką przyswajają, z chęcią powtarzają nabyte umiejętności.

Dzieci z zespołem aspergera wyłączają inne zainteresowania, ich aktywność nierzadko dotyczy tylko jednej, wybranej dziedziny. Przy tym wszystkim trzeba zaznaczyć, że bardzo często maluchy mają problem ze standardowym komunikowaniem się ze społeczeństwem. Niechętnie bawią się rówieśnikami, podejmują grupową aktywność. Są zdecydowanie samotnikami, często robią wrażenie wyobcowanych czy izolowanych.

Świetną inicjatywą staje się przedszkole dla dzieci z zespołem aspergera, w którym realizowany jest standardowy i dodatkowy program dydaktyczny, ale dziecko ma również szansę na właściwą terapię zaburzeń a nawet rozwijanie swoich nietypowych pasji. Mówi się, że dzieci z aspergerem są niejednokrotnie dziećmi z dużo większym ilorazem inteligencji – w wielu przypadkach zaskoczą nam niejednokrotnie swoimi osiągnięciami zawodowymi czy naukowymi w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *