Wiele rodzajów kół zębatych – czym wyróżniają się stożkowe?

frez ślimakowy modułowy

W zakładach przemysłowych produkuje się wiele rodzajów kół zębatych, z których każdy najlepiej nadaje się do innego celu. Oprócz standardowych kół zębatych walcowych i ich bliskich odpowiedników kół zębatych śrubowych, warto wspomnieć na temat kół zębatych stożkowych. Są to specjalne rodzaje kół zębatych, w których dwie różne osie wału przecinają się pod kątem, a powierzchnia podziałowa ma kształt stożka – stąd głowice do produkcji kół stożkowych muszą być dopasowane do ich specyfiki.

Koła stożkowe – zalety i fakty

Największą zaletą stosowania kół zębatych stożkowych jest ich przewaga mechaniczna – można zwiększyć lub zmniejszyć przełożenie zębów między napędem a towarzyszącymi mu kołami, aby odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć siłę. Koła zębate stożkowe pełnią również kilka funkcji, których ich odpowiedniki nie mogą, po prostu dlatego, że są w stanie zmienić kąt działania (dzięki ich prostopadłemu układowi). Jednak, by taka funkcjonalność i zastosowanie były możliwe – wykorzystywane w produkcji noże do kół stożkowych muszą być inaczej skonfigurowane, aniżeli na przykład narzędzia do produkcji kół zębatych bądź innych rodzajów.

Jak są używane koła stożkowe?

Biorąc pod uwagę powyższe fakty można się zastanawiać, jak więc koła zębate stożkowe są używane w różnych zastosowaniach. Prawdopodobnie masz w domu co najmniej jeden przedmiot, który opiera się na przekładni stożkowej w ramach swojej głównej pracy. Na przykład koła zębate stożkowe są powszechnie stosowane w napędach różnicowych, które można znaleźć w samochodzie. W wiertarkach znajdziesz również przekładnie stożkowe, ponieważ jest to jeden z najbardziej wydajnych sposobów przenoszenia mocy z obrotu pionowego na poziomy.Istnieje jednak wiele różnych podtypów kół zębatych stożkowych, które należy wziąć pod uwagę. Proste koła zębate stożkowe oferują proste, stożkowe zęby i mają wały, które są zarówno prostopadłe, jak i w tej samej płaszczyźnie. Spiralne koła zębate stożkowe mają zakrzywione zęby pod kątem, podobnie jak koła zębate śrubowe, aby umożliwić stopniowy kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *