Stomatolog podpowiada – jak dbać o zęby ?

Codzienna pielęgnacja i troska o uzębienie może przedłużyć ich prawidłowe funkcjonowanie na lata. Często, myśląc o ochronie zębów przypominamy, co stomatolog mówi nam w gabinecie – myć zęby dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku, płukać jamę ustną płukanką, używać nici dentystycznych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z niekontrolowanych nawyków, które równie mocno wpływają na stan naszego uzębienia.

Żuj gumę tylko okazjonalnie

W reklamach, w telewizji, wszędzie wokół mówi się o tym, że guma do żucia jest czymś pożądanym, że zapewnia nam świeży oddech. Kojarzymy ten fakt z dbaniem o zęby. Nic jednak mylnego. Guma do żucia jest konieczną alternatywą, kiedy nie mamy możliwości użycia pasty do zębów. Każdy stomatolog Wilanów przyzna jednak, że wielogodzinne żucie gumy może przyczynić się do przerostu mięśni żwaczy, co w konsekwencji doprowadzi do wystąpienia bruksizmu, czyli zgrzytania zębami w czasie snu. Bruksizm nieleczony prowadzi z kolei do uszkodzenia zębów.

Nie używaj zębów do otwierania

Każdy wie, czym to grozi, ale wiele osób bagatelizuje niebezpieczeństwo. Używamy swoich zębów zamiast nożyczek, otwieracza, noża. Problem mają z tym głównie studenci i osoby pracujące w biurze, które przyklejone do komputera, nie mogą znaleźć pod ręką narzędzia, za pomocą którego otworzą puszkę, worek, czy, o zgrozo! kapsel od butelki! Takie nawyki i przede wszystkim lenistwo może doprowadzić do złamania zęba. Stomatolog oczywiście może w takiej sytuacji dosztukować brakujący element, ale uwaga! W przypadku założenia licówek, można zapomnieć o podgryzaniu i nagryzaniu twardych powierzchni do końca życia.

Zapomnij o oblizywaniu palców

Tego już z pewnością nie powie żaden stomatolog w czasie wizyty stomatologicznej. Czy wiesz ile bakterii roi się na banknotach, torebkach i papierkach, które próbujesz policzyć, rozdzielić i przejrzeć? Mnóstwo! Pomyśl również, ile razy w ciągu dnia pracy myjesz ręce? Jeśli nawykowo oblizujesz palce, czyścisz zęby paznokciami, a paznokcie czyścisz zębami, to jesteś o krok od zapalenia dziąseł, nawet ogólnych problemów ze zdrowiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *