Ogrzewanie podłogowe – za i przeciw

podłoga drewniana

Czy wiesz, że ogrzewanie podłogowe jest dzisiaj najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie mieszkania? Tradycyjne grzejniki odchodzą już do lamusa. I chociaż jeszcze do niedawna wskazywano liczne wady tego innowacyjnego systemu grzewczego, to wydaje się, że dzisiaj producenci skutecznie je wyeliminowali. Dzięki temu „podłogówka” cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest stosowana powszechnie.

 

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Dla samych inwestorów bardzo często liczy się to, że ogrzewanie podłogowe eliminuje konieczność wieszania standardowych grzejników. Dzięki temu przestrzeń mieszkalna jest w pełni estetyczna, a ściany całkowicie wolne, możliwe do dowolnego zaaranżowania.

Warto natomiast dodać, że nie tylko walory wizualne sprawiają, że coraz częściej montowana jest instalacja podłogowa. Pamiętajmy, że ogromną zaletą podłogówki jest to, że generowane ciepło rozprzestrzenia się równomiernie w całej przestrzeni, dokładnie wszędzie tam, gdzie zostało poprowadzone ogrzewanie podłogowe. W przypadku kaloryferów bywa z tym różnie, a bardzo często ciepło kumuluje się jedynie w jego obrębie.

Należy też wspomnieć o kosztach ogrzewania podłogowego. Okazuje się, że te są zbliżone do tradycyjnego. Warto więc stawiać na nowoczesne rozwiązania, przecież dana nieruchomość ma przetrwać w swojej doskonałości przez długie lata.

 

Jakie wady wyeliminowano?

Pierwsze „podłogówki” rzeczywiście mogły być nie do końca idealne, natomiast od tych pierwotnych systemów minęło już sporo czasu, producenci mieli więc dogodne warunki, by je usprawnić. Niegdyś mówiono o ryzyku rozszczelniania się ogrzewania podłogowego czy jego zatykaniu. Dzisiaj nie ma już o tym mowy.

Warto wskazać także negatywne stereotypy, jakie były typowe dla podłogówki, a które już od dawna na szczęście nie funkcjonują. Przeciwnicy tego rodzaju ogrzewania mieszkania czy domu mówili o negatywnych czynnikach, jakie miały wpływać na zdrowie domowników. Dzisiaj pewne jest, że to ogrzewanie podłogowe wręcz świetnie sprawdza się dla alergików, ponieważ w pomieszczeniu nie unosi się kurz, nie ma więc mowy o „krążeniu kurzu” w powietrzu.

Obalono też stereotyp, zgodnie z którym instalacja podłogowa miała generować wyższe rachunki. Okazuje się, że wręcz przeciwnie, bo podłogówka oszczędza zużycie energii i to średnio aż o 12% w skali roku.

Jedynym minusem, o którym rzeczywiście można mówić, jest ryzyko awarii systemu grzewczego. Takie zdarzają się niezwykle rzadko, ale jeśli następują, stwarzają spory problem. Należy wtedy skuwać fragment podłogi, by doszło do naprawy. Niektórzy zwracają też uwagę na niemożność doboru każdego materiału na podłogę, ponieważ nie każdy dobrze przewodzi ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *