Na czym polega tomografia dna oka?

oct

OCT to jedna z najbardziej nowoczesnych metod badania oka – tomografia dna oka, bo o niej właśnie mowa wykorzystuje w tym przypadku skaning optyczny, dzięki czemu możliwa staje się dokładna analiza wszystkich warstw siatkówki.

Badanie OCT jest koniecznym, jeśli chce się w pełni zdiagnozować i zalecić skuteczne leczenie wad, jakie związane są z siatkówką oka. Do najczęściej występujących zaburzeń zaliczyć w tym przypadku można ocenić bądź wykluczyć zwyrodnieni plamki żółtej, makulopatię cukrzycową, zwłóknienia przedplamkowe czy centralną retinopatię surowiczą.

Co ciekawe, badanie to jest całkowicie bezpieczne. Można je wykonywać wielokrotnie, zarówno u dzieci jak i dorosłych – również u kobiet ciężarnych. Nie wiąże się z żadnym bólem ani dyskomfortem pacjenta. Przebiega szybko, bo trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Pacjent kieruje głowę naprzeciw urządzenia i podpiera ją na specjalnym elemencie. Gdy oczy znajdą się na określonej wysokości, możliwa staje się ich analiza. Na ekranie ukazane zostają wszelkie elementy i warstwy siatkówki oka, dzięki czemu okulista może je sprawnie ocenić.

Sama tomografia dna oka przebiega podobnie do badania ultrasonograficznego, jest więc niezwykle dokładna. Ważne jest również to, iż pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do nadania – 4 godziny przed jego wykonaniem koniecznym jest jedynie wpuszczenie do oczu kropel, które rozszerzą źrenice, co pozwoli uzyskać jeszcze lepszy obraz.

Wskazanie do badanie OCT otrzymać można od okulisty. Najczęściej kieruje on pacjenta na to szczegółowe badanie w czasie rutynowej kontroli, by pogłębić zakres analizy stanu oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *