Metoda Montessori w domu

montessori

Metoda Montessori to przede wszystkim wsłuchiwanie się w potrzeby dziecka. Dzięki temu nie słucha ono sztywnych regułek, które i tak wymkną się z jego głowy lada moment a utrwala wartości i wiedzę dzięki doświadczeniom, które zresztą przeżywa zgodnie ze swoimi potrzebami.

Metoda Montessori jest coraz częściej stosowana w szkołach i przedszkolach, gdzie bierze się pod uwagę oczekiwania i indywidualny rozwój każdego dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować ją również w życiu rodzinnym, podczas spędzania czasu z dzieckiem w domu.

Podstawą kształcenia w tym przypadku jest umożliwianie dziecku wyboru. Niech sięga po zabawkę, którą chce, niech uczy się tego, co sprawia mu przyjemność. Oczywiście wszystko pod kontrolą dorosłych. Udowodniono, że dziecko lepiej utrwala umiejętności czy wiedzę jeśli samodzielnie zdecyduje jakiego rodzaju pomoce dydaktyczne wybierze. Te, które świetnie się sprawdzą i rozwijają dziecko dostępne są na przykład w sklepie dla dzieci online.

Pomoce terapeutyczne dla dzieci

Aby wprowadzić w kształcenie dziecka metodę Montessori należałoby w pierwszej kolejności stworzyć ku temu dobre warunki w domu. Tym samym warto najpierw nabyć niezbędne zabawki kreatywne, by potem cieszyć się samodzielnością i edukacją dziecka a edukacja zawsze ma odbywać się poprzez pobudzanie zmysłów dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *