Kto może pracować przy zmarłych?

sprzątanie po zmarłych

Okazuje się, że do pracy przy nieboszczykach nie są wymagane żadne konkretne uprawnienia. W zależności od profesji liczą się zaś umiejętności i wiedza zdobywana na specjalnych szkoleniach i kursach. O wiele bardziej zwraca się uwagę na same predyspozycje pracownika. Wiadomo przecież, że praca przy zmarłych nie należy do łatwych i przyjemnych.

W Polsce śmierć jest nadal tematem tabu. Boimy się jej, jest dla nas przykra. Nic zresztą dziwnego, bo raczej nikt z nas nie cieszy się z odejścia bliskiej osoby. Pracownicy, których zawodowe obowiązki wiążą się z kwestiami organizacyjnymi, takimi jak załatwianie pogrzebu, przygotowaniem ciała czy sprzątaniem po zmarłych, muszą do pracy podejść czysto zadaniowo. Liczą się kompetencje i cechy osobowości.

Malowanie czy ubieranie zwłok albo sprzątanie po zmarłych to praca dla wybranych, osób silnych psychicznie. Odporność na stres, ale też empatia, to chyba cechy, które są uznawane za najbardziej pożądane. Jeśli dodać do tego brak strachu i gotowość do oglądania nie zawsze przyjemnych widoków, pojawia nam się obraz pracownika do takich zadań wręcz idealnego.

Co ważne, pod uwagę należy wziąć również kwestie typowo organizacyjne. Wszyscy pracownicy, dla których sprzątanie po zmarłych jest codziennością, muszą dobrze znać przepisy BHP. Muszą też znać standardy korzystania z profesjonalnych środków odkażających. W tego rodzaju pracy ważne jest zachowanie szacunku do zmarłego, ale też dbałość o tych, którzy pozostali. Pamiętajmy, że bliska rodzina nieboszczyka właśnie przeżywa żałobę. Należy więc zadbać o to, by czas ten był dla nich jak najbardziej spokojny.

Trzeba przyznać, że praca przy zmarłych to misja i nie każdy jest w stanie się na taką zdecydować. W tej branży istnieje ogromna rotacja pracowników. Ktoś rezygnuje już po kilku dniach, bo nie daje rady, ktoś inny może pracować wiele lat i zwyczajnie staje się odporny. Z drugiej strony należy mieć świadomość, że firmy, które świadczą usługi przy kontakcie ze zmarłymi, są w ciągłym rozwoju. Zauważa się coraz większy popyt na ich pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *