Kogo można wydziedziczyć?

prawnik adwokat częstochowa

Czy każdy spadkobierca ustawowy otrzyma majątek po zmarłym? Absolutnie nie. Okazuje się, że to spadkodawca decyduje o tym, komu należy się część spadku czy prawo do zachowku, nawet jeśli uwzględnimy spadkobierców ustawowych.

Co to jest wydziedziczenie?

Wydziedziczyć można poprzez stosowny zapis w testamencie, czyli tzw. ostatniej woli spadkodawcy, ale również notarialnie. Wydziedziczenie ma zastosowanie w przypadku spadkobierców ustawowych, najczęściej osób spokrewnionych. Kancelaria Kowalski potwierdza, że wydziedziczenie może dotyczyć dzieci, rodziców, rodzeństwa, małżonka, dziadków i innych członków rodziny. Oznacza to, że wskazane osoby nie będą miały prawa ani do części majątku po zmarłym, ani nawet do zachowku.

Dlaczego się wydziedzicza?

Przyczyny wydziedziczania są różne. Najczęściej spadkodawca taką decyzję podejmuje, jeśli spadkobierca zachowuje się w sposób nieodpowiedni społecznie, wyrządził krzywdę albo popełnił przestępstwo, w której poszkodowanym został spadkodawca. Wydziedzicza się spadkobierców, którzy zwyczajnie nie zasługują na otrzymanie spadku.

Jakie skutki niesie za sobą wydziedziczenie?

Adwokat w Częstochowie przyznaje, że wydziedziczenie niesie zawsze za sobą przykre konsekwencje, szczególnie dla osoby wydziedziczonej. Nie ma ona prawa do majątku po osobie zmarłej ani prawa do otrzymania zachowku. Oczywiście, testament, w którym ustanowiono zapis o wydziedziczeniu zawsze można podważać. Co więcej, raz sporządzony testament spadkodawca za życia może zmieniać dowolną ilość razy, natomiast zastosowanie ma zawsze dokument stworzony najpóźniej, zaś jego wcześniejsze wersje ulegają unieważnieniu.

Kiedy zwrócić się o pomoc prawną w zakresie wydziedziczenia?

Do kancelarii prawnych zgłaszają się zarówno osoby, które chcą wydziedziczyć, jak i te, które zostały wydziedziczone. W przypadku tych pierwszych, adwokat wspiera w całym procesie sporządzenia dokumentu, który będzie zgodny z przepisami prawa i jak najbardziej będzie miał zastosowanie w przypadku śmierci spadkodawcy.

Osoby, które zostały wydziedziczone, tak naprawdę mają nikłe szanse na podważenie dokumentu. Mogą starać się o udowodnienie, że testament z wydziedziczeniem został sporządzony pod przymusem, ale takie postępowania zawsze są wielce skomplikowane.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *