Kiedy Polak się usamodzielnia – statystyki

pokoje dla studentów warszawa

Czy wiesz, że mieszkańcy Europy coraz dłużej mieszkają z rodzicami? Okazuje się, że średnia wieku wydłuża się, jeśli weźmiemy pod uwagę usamodzielnienie się młodych osób. Pozostając na utrzymaniu rodziców, mają lepszy start w dorosłość, natomiast można też mówić o pewnego rodzaju lenistwie czy zbytecznej wygodzie.

 

Dzisiaj statystyczny Polak wyprowadza się z rodzinnego domu dopiero po ukończeniu 28 roku życia. Dosyć długo mieszka z rodzicami, bo jeszcze kilkanaście lat temu przeciętny mieszkaniec Polski zaczynał prowadzić w pełni samodzielne życie mając 25 lat. Te statystyki nie dotyczą oczywiście osób, które wyprowadzają się z domu w celu podjęcia nauki na uczelni wyższej, która mieści się daleko od rodzinnego domu, co uniemożliwia codzienne dojazdy.

 

Studenci w Polsce

Większość studentów musi wyprowadzić się z domu, by móc studiować. Przewaga terenów wiejskich to główny powód, ponieważ uczelnie znajdują się jednak w największych miastach polski. Największą popularnością cieszy się wtedy pokój dla studenta w Warszawie albo pokoje dla studentów w Gdańsku, bo to właśnie te miasta posiadają najlepsze uniwersytety i szkoły wyższe.

Kto finansuje mieszkanie w czasie studiów? Pamiętajmy, że młody student nie zawsze ma możliwość podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej, studiując w trybie dziennym jest to praktycznie niemożliwe. Do tego nie ma możliwości zatrudnienia się na cały etat ani w branży, w której podejmuje edukację, ponieważ nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy ani tym bardziej doświadczenia. Wylicza się, że utrzymanie studenta w naszym kraju to minimum 1000 złotych miesięcznie. W takie wydatki wliczają się między innymi pokoje studenckie w Gdańsku czy w Warszawie oraz koszty wyżywienia. Te związane z wydatkami na atrakcje w czasie wolnym, są dodatkowe.

 

Polacy wyprowadzają się od rodziców późno, ponieważ coraz częściej decydują się na studia w trybie dziennym, przez co nie mogą zarabiać. Polskie społeczeństwo się wzbogaca, więc rodziców stać na ich wieloletnie utrzymywanie. Ścieżki zawodowej kariery trwają długo, zanim młody Polak jest w stanie sam się utrzymać. Pamiętajmy też, że dzisiaj większość nieruchomości nabywanych jest przy wsparciu kredytów hipotecznych, a studenci najczęściej nie mają niestety zdolności kredytowej. Nabywają ją dopiero po zakończeniu studiów oraz kilku latach pracy w zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *