Jak odstraszać gołębie w mieście?

gołębie

Gołębie w mieście są istną plagą. Przesiadują na gzymsach budynków, brudzą pomniki i elewację największych budynków. Są również szkodnikami biorąc pod uwagę karoserię samochodów i prywatne posesje. Niejednokrotnie swoje miejsce znajdują na parapetach, dachach czy balustradach balkonów.

Co więcej, to sami mieszkańcy miast działają na swoją szkodę dokarmiając gołębie. Jak twierdzą sami ornitolodzy zupełnie niepotrzebnie bowiem gołębie, które osiedliły się w miastach nie mają najmniejszego problemu ze zdobywaniem łatwego pokarmu.

Problem z ptakami jest powszechny i masowy. Mieszkańcy miast wynajdują coraz to nowsze sposoby na gołębie chcąc się ich pozbyć. Stawiają popularne niegdyś strachy na wróble, rozwieszają siatki na elementach, na jakich ptactwo przesiaduje najczęściej a nawet pryskają te elementy specjalnymi płynami, które mają unicestwić ich przesiadywanie. Takie sposoby są jednak mało skuteczne a przy tym szkodliwe, dla samych gołębi i nie raz dla środowiska.

Skuteczna metodą jest dzisiaj birdsystem, który coraz częściej możemy zobaczyć na elewacjach budynków. To systemy kolców, które zakładane na poszczególnych elementach budynków zapobiegają przesiadywaniu gołębi. Warto przy tym zauważyć, że birdsystem jest bezpieczny zarówno dla samych ptaków – te widzą przeszkodę z dużej odległości i nawet się do niej nie zbliżają jak i dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *