Integracja sensoryczna – ponad 20 lat w Polsce

integracja sensoryczna

O integracji sensorycznej po raz pierwszy wspomniano na świecie już w 1902 roku. Twórcą tej teorii był Sir Charles Scherington jednak prawdziwie zainteresowano się nią już w latach 60-tych w USA. To właśnie wtedy integracja sensoryczna stała się przedmiotem badań psycholog, Dr. A. Jeana. Ayresa.

Lekarka studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i właśnie tam prowadził badania oraz opracowywał teorię integracji sensorycznej i jej procesu działania oraz rozwoju. To właśnie ona jako pierwsza opracowała testy pomagające diagnozować zaburzenia na tym polu, to ona również odkryła, że SI ściśle wiąże się z procesami i funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego.

W Polsce natomiast integracja sensoryczna i opisy tego procesu pojawiły się znacznie później, bo dopiero w 1993 roku. To Violet F. Mass jako pierwsza w naszym kraju rozpowszechniła teorię SI organizując kursy dla młodych medyków i psychologów. Ta sama terapeutka jest zresztą do dzisiaj wykładowcą oraz konsultantką z tego zakresu.

Od tego czasu a minęło już ponad 20 lat, integracja sensoryczna stała się wielce rozpowszechniona i niemal każdy psychologii i terapeuta zwraca na nią uwagę. Co więcej, powstały specjalne ośrodki, w których dzięki specjalnym pomocom dydaktycznym oraz terapii niweluje się istniejące u dzieci zaburzenia związane właśnie z nieprawidłowym występowaniem SI.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *