Czy placówka przedszkolna ma wychowywać?

przedszkole warszawa bemowo

Wychowanie dziecka jest bezsprzecznym obowiązkiem każdego rodzica bądź opiekuna prawnego. Od jakiegoś już czasu toczą się rozmowy z reprezentantami placówek przedszkolnych, którzy nie zgadzają się z opinią, iż to do nich należy ta rola.

Prawdą jest, iż placówka przedszkolna ma przypisane różne funkcje, z jakich musi się wywiązywać. Do takich zalicza się zapewnienie opieki i bezpieczeństwa ich dzieci pod nieobecność rodziców bądź też opiekunów prawnych. Jasne jest również to, iż każde przedszkole ma wdrażać i realizować odpowiedni program edukacyjny, zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. To właśnie w jego ramach mogą znaleźć się kwestie wychowawcze – dziecko poznaje zasady współistnienia w społeczeństwie, dobre maniery, techniki postępowania w określonych sytuacjach. Zyskuje wiedzę o świecie i poszczególne umiejętności, jakże pomocne w codziennym funkcjonowaniu. Nie można jednak obarczać kadry pedagogicznej obowiązkiem wychowywania dziecka we wszelkich aspektach społecznego życia.

Pamiętajmy, że to my bierzemy odpowiedzialność za swoje pociechy. Program, jaki jest realizowany w przedszkolach – można się z nim zapoznać chociażby w internecie wpisując hasło „przedszkole Warszawa Bemowo”, ma tylko w tym pomóc, być dopełnieniem. Całą istotę mają jednak przekazywać rodzice bowiem to oni są dla przedszkolaka autorytetem i ostoją.

 

Przeczytaj także: zabawy dla dzieci w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *