W dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2 czyli koronawirusa funkcjonowanie, życie codzienne i kontakty z innymi ludźmi są utrudnione. Pomimo powszechności szczepień, tematyka diagnostyki zakażeń wirusem wciąż wzbudza zainteresowanie ze względu na trwający sezon wakacyjny. Okres urlopowy sprzyja przemieszczaniu się w związku z czym osoby podróżujące muszą podporządkować się pewnym restrykcjom. Wiele krajów wymaga odpowiednich badań w kierunku COVID-19 zrobionych w określonym czasie przed przyjazdem.
Wirus
SARS-CoV-2 charakteryzuje się obecnością jednoniciowego RNA oraz powoduje infekcje układu oddechowego o różnym przebiegu. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową oraz przez zanieczyszczone powierzchnie, których dotykała osoba zakażona . Średnio czas od zakażenia do wystąpienia objawów choroby to około 5 dni, może się on jednak wydłużyć.
Objawy choroby COVID-19
Przebieg zakażenia może być bezobjawowy lub powodować niewielką liczbę objawów, jednak najczęściej można zaobserwować gorączkę, kaszel i duszności. W cięższych przypadkach mogą zdarzyć się też śródmiąższowe zapalenia płuc a w naprawdę ciężkich może dojść do ostrej niewydolności oddechowej, następnie wielonarządowej i w konsekwencji do zgonu chorego. Rekomendowanym badaniem w kierunku diagnostyki COVID-19 jest badanie molekularne RT-PCR, natomiast zarówno WHO jak i Polska dopuszczają również badanie testami antygenowymi.
Test antygenowy-koronawirus
Poznań czy np. Warszawa, prowadzą w swoich środkach komunikacji informację pasażarską odnośnie szczepień i bezpieczeństwa w transporcie publicznym. Podobna sytuacja ma miejsce w kolejach, a także samolotach, czyli powszechnych środkach transportu międzynarodowego. Testy antygenowe cieszą się większą popularnością w kontekście wyjazdów zagranicznych do państw wymagających okazanie odpowiednich badań dotyczących zakażenia koronawirusem. Aby spełniać odpowiednie normy test antygenowy musi charakteryzować się wysoką czułością (≥80%) i wysoką swoistością (≥97%). W Instytucie Mikroekologii można wykonać odpowiednio opracowany i walidowany antygenowy test na koronawirusa. Poznań oraz inne miasta dzięki diagnostyce w kierunku COVID-19 przyczyniają się do odpowiedniego wykrywania zakażeń i wdrażaniu profilaktyki w całym kraju.
Aby wykonać badania, należy umówić się na konkretną godzinę w celu pobrania materiału. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich zaleceń sanitarnych, aby w przypadku zakażenia nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po pobraniu wymazu z nosa materiał trafia do probówki, która zostaje odpowiednio przebadana w Laboratorium. Wynik trafia do pacjenta w przeciągu 48 godzin od pobrania materiału
Wakacje a badanie covid
Poznań przy współpracy z laboratoriami diagnostycznymi oferuje wiele punktów pobrań materiału do badania, umożliwiając tym samym wszystkim osobom zainteresowanym wykonanie odpowiednich testów ułatwiających podróż do innego kraju.